depresja ból psychiczny

Depresja

Gabinet Psychoterapii i Nauki Czytania Białystok ul. Plażowa 15

Depresja - objawy i leczenie

Depresja to aktualnie jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Swoje żniwo zbiera w postaci licznych samobójstw, izolacji społecznej oraz degradacji zawodowej ludzi chorujących. Choroba zmienia nasze myślenie, przeżywanie oraz postrzeganie rzeczywistości. Odbiera nam siły do działania i planowania. 

Nasza percepcja staje się tunelowa z zabarwieniem myśli rezygnacyjnych i lękowych. Napęd naszego ciała i umysłu słabnie, tak jakby zastygał i szykował się do zimowego letargu. Z wielkim trudem myślimy i poruszamy się, zwyczajnie brakuje nam na to sił. Koncentracja i pamięć obniżona

Czas w poczuciu osoby cierpiącej zatrzymuje się, a każda minuta jest przeżywana, jakby trwała godzinę. Poczucie samotności, niezrozumienia przez ludzi i brak nadziei na lepsze jutro. Sen to chyba jedyny cudowny stan, w  którym nie myślimy, nie czujemy, nie cierpimy. Niestety sen również jest płytki i przerywany. Po dwóch, trzech godzinach snu budzisz się z lękiem i poczuciem wielkiej czarnej otchłani. 

leczenie-depresja-objawy

Choroba każdego dnia zabija 16 Polaków. Odbiera dzieciom rodziców, a rodzicom odbiera dzieci. Wmawia pacjentom, że nie ma wyjścia. Oszukuje, odbiera nadzieję, a następnie zabija.   

Śmierć nie jest dla ciebie straszna. Raczej postrzegasz ją jako zbawienie i stan w którym nastąpi koniec twojego cierpienia.  Często towarzyszą fantazje na temat życia po tamtej stronie. O miejscu gdzie nie ma poczucia bólu i cierpienia psychicznego. Twój umysł próbuje, ale nie może złapać żadnego punktu odniesienia, czegoś pozytywnego, myśli ratującej twoją sytuację. Każda myśl jest czarnym widzeniem przyszłości i teraźniejszości. Zostaje jedynie smutna przeszłość, do której wracasz myślami. 

Jeżeli większość opisanych objawów dostrzegasz w sobie, oznacza to, że prawdopodobnie potrzebujesz pomocy. Depresja, aby mogła w pełni przejąć kontrolę nad tobą, musi zająć pewne obszary twojego życia. Pierwszy obszar to twoje myśli. Nie tylko musi je zniekształcić, ale również musi spowodować, abyś w nie uwierzyła. W skutek negatywnych myśli twoja samoocena zostanie, bądź została już bardzo nadszarpnięta. Postrzegasz siebie jako bezwartościowego człowieka, nie zasługującego na szczęście. 

 

Obszary działania depresji

Drugi obszar to twoje kontakty społeczne. Choroba uczyni wszystko, aby odizolować ciebie od społeczeństwa. W samotności, pozbawiona relacji społecznych, jesteś bezsilna. Trzeci obszar to twój stan fizyczny. Jeżeli nie dbasz o urozmaiconą dietę, nie korzystasz ze słońca i ruchu, twój organizm przy śladowych zasobach witamin nie potrafi ustabilizować swoich emocji. Przede wszystkim mam tu na myśli niedobór magnezu, witaminy B, D, K. Uboga dieta tylko pogarsza twój stan. Przedłużający się stan depresyjny czasem pogłębia i usztywnia twoją izolacją społeczną

W końcu zostajesz sama z własnymi myślami. Jak zacząć walkę z tym stanem i od czego zacząć? Wiem, że to nie jest łatwe. Zwłaszcza wtedy, kiedy umysł i ciało odmawia posłuszeństwa. Najpierw zweryfikuj swoją dietę i wzbogać ją w niezbędne witaminy, umożliwiające prawidłową pracę twojego mózgu. Następnie zadbaj o odpowiednią dawkę słońca i ruchu.  

 

Jak postępować z depresją

Zacznij wychodzić rano lub wieczorem na spacer. Pomyśl o odbudowaniu relacji społecznych. Może to być grupa wsparcia, psycholog, terapeuta lub ktoś z twojego otoczenia. Innymi słowy, zacznij wychodzić do ludzi. To relacje społeczne są największym źródłem pozytywnych emocji w życiu człowieka. 

Najtrudniejszy krok już masz za sobą. Teraz przyszedł czas, aby zrobić podsumowanie swoich największych problemów życiowych i zastanów się, kto mógłby Ci pomóc je rozwiązać. Po rozpoznaniu problemów, zacznij pracę nad sobą, jednocześnie nie zapominając o zdrowej diecie aktywności ruchowej i relacjach z ludźmi. 

Kiedy wzmocnisz siebie, będziesz mogła realizować się zawodowo, równolegle pracując nad swoimi deficytami osobowościowymi. W momencie, gdy złapiesz wiatr w żagle swojego umysłu, z dnia na dzień zaczniesz poznawać siebie na nowo:)

pokonać depresję

Zapraszam do Gabinetu – Psychoterapia Białystok, razem możemy przezwyciężyć depresję.